Domov
  Kategórie
  Košík
  Obľúbené
  Profil

  Ako zariadiť malý byt, dizajnové tipy a inšpirácie

  22. 4. 2024

  Žijete v malom byte, ale nechcete sa cítiť ako v škatuli? Ak sa toho už dlhší čas bojíte a premýšľate nad zariadením svojho malého priestoru, pokračujte v čítaní, pretože tento článok vás prevedie všetkými aspektmi nápadov a tipov na zdobenie malých bytov! Ako interiérová dizajnérka sa s vami podelím o niekoľko nápadov na farebnú paletu, správne rozmiestnenie nábytku a kreatívne tipy a hacky na zariadenie vašej novej internátnej izby, garsónky alebo bytu.

  Svetlá paleta farieb

  Výber farebnej palety pre malé priestory sa zvyčajne prehliada, pretože častejšie ako zvyčajne vyberáte farby pre jednotlivé kusy nábytku alebo dekorácie. Vždy je výzvou pristupovať k farebnej schéme vášho interiéru komplexne. Pokiaľ však ide o dizajn malého bytu, vaša farebná paleta by vám mala pomôcť vytvoriť ilúziu väčšieho priestoru. Vo všeobecnosti by ste mali zvážiť svetlé farby, ako je biela, sivobiela, pastelové alebo tlmené farby pre váš byt. Tieto farby pomáhajú vytvoriť pocit otvorenosti a rozľahlosti.

  Pastelové farby sa môžu niekomu zdať ženské – ak ste muž, možno sa vám ich použitie v byte nebude páčiť. Nemajte však obavy, pretože hoci pastelové farby vnesú do bytu určitý vzdušný a jemnejší pocit, môžete namiesto nich zvážiť použitie tlmených farieb, pretože prinášajú rovnakú atmosféru. V zásade platí, že pokiaľ ide o malé priestory, vaša farebná paleta by mala byť svetlých farieb, pretože sú odrazivejšie ako tmavé farby, čím sa priestor stáva otvorenejším a vzdušnejším. Vďaka nim tiež miestnosť vyzerá väčšia a svetlejšia. Na zvýraznenie a akcenty potom môžete použiť odvážnejšie farby.

  Rozloženie malého bytu

  Rozmiestnenie nábytku v malom byte môže vytvoriť alebo zničiť priestor, pretože nábytok často spotrebuje značný priestor. Tu je niekoľko doporučení a “zákazov” pri plánovaní rozloženia nábytku:

  Doporučujeme:

  • Používajte multifunkčné kusy nábytku (o tom sa dozviete viac o chvíľu).
  • Uvažujte o rozkladacích/stohovateľných stoloch, ktoré sa dajú schovať, aby sa ušetrilo miesto, keď sa nepoužívajú.
  • Zvážte prispôsobenie kusov nábytku menším rozmerom, pretože ľahko dostupné kusy nábytku na trhu majú zvyčajne štandardné rozmery.
  • Vytvorte otvorený priestor. Pokiaľ je to možné, umiestnite väčšie kusy nábytku k stene, aj keď je to niekedy zlý interiérový dizajn.

  Nedoporučujeme:

  • Neblokujte cesty a priechody medzi izbami nábytkom a doplnkami, pretože v takom prípade vytvoríte stiesnené usporiadanie.

  Nevystavujte vizuálne svoje veci po celom priestore. Ak vlastníte veľa vecí, buď ich vytrieďte alebo si vytvorte organizačný systém, aby ste ich skryli a mali veľmi elegantný a čistý interiér.

   

  Používajte rozmerné nástenné alebo podlahové zrkadlá

  Je zrejmé, že zrkadlá dokážu zväčšiť vašu miestnosť. Vytvárajú ilúziu hĺbky, pretože odrážajú svetlo hlboko do miestnosti. Na veľké prázdne steny umiestnite nadrozmerné nástenné zrkadlá, aby ste opticky rozšírili obmedzený priestor.  Na druhej strane, podlahové zrkadlá okrem toho, že sú samostatným akcentom, môžu vašej miestnosti dodať aj pocit väčšej otvorenosti. Vieme, že obrovské nástenné zrkadlá môžu byť drahé, takže ak máte obmedzený rozpočet, môžete sa rozhodnúť pre podlahové zrkadlá.

  Zaveste nástenné umenie alebo gobelín s jednoduchými vzormi

  Vyzdobenie malých priestorov závesným nástenným umením alebo gobelínom dodá priestoru trochu osobitosti. Nezabudnite si vybrať také, ktoré majú jednoduchý a ľahký dizajn, aby ste sa vyhli prílišnému komplikovaniu stien. Môžete sa rozhodnúť zavesiť jeden veľký kus alebo kombináciu niekoľkých menších kusov. Tak či onak, umenie a nástenné závesy majú schopnosť pozdvihnúť vizuálnu zaujímavosť vášho malého bytu nad úroveň terénu.

  Pomôže to zdvihnúť pozornosť od neporiadku na vašom poschodí k oveľa čistejším stenám. Ak sú umelecké diela alebo gobelín dostatočne jednoduchého dizajnu, môžu pôsobiť takmer ako okno a rozšíriť vizuálny priestor.

  Sklenený stôl a priehľadný dekor

  Zvážte použitie skleneného alebo priehľadného akrylového stolíka namiesto masívnych drevených kusov. Priehľadný aspekt materiálu im umožňuje nenápadne splynúť s vašou miestnosťou. Je to mimoriadne jednoduchý spôsob, ako vniesť do interiéru otvorenú a vzdušnú atmosféru. Plusom je, že tvarovaný akryl je mimoriadne odolný materiál, vďaka čomu môže v prípade potreby fungovať aj ako lavica alebo ďalšie sedenie.

  Koberec by mal splývať s podlahou (alebo ho úplne vynechať)

  Nevyberajte kober, ktorý má veľa textúr, farieb a vzorov, pretože to môže v malej miestnosti pôsobiť chaoticky. Aj keď sa nám páči umeleckosť orientálnych kobercov, najlepšie sa používajú vo väčších obývacích izbách. Ak je to teda možné, použite plošný koberec, ktorý má podobnú farbu ako vaša podlaha.

   

  Nakoniec zvážte, či sa plošného koberca úplne nevzdáte. Ak máte elegantnú podlahovú dosku alebo dlažbu, môžete zvážiť vynechanie koberca a nechať podlahu len holú. To má schopnosť výrazne rozšíriť vizuálnu plochu vášho priestoru, najmä ak sa použije v kombinácii s priehľadným konferenčným stolíkom, ako bolo uvedené v predchádzajúcom tipe. Nezabudnite, že kľúčom k zdobeniu malého priestoru je minimalizmus vždy, keď je to možné!

   

  Vyberte si pohovku s nízkou výškou a profilom

  Ako už bolo spomenuté v tomto článku, ľahko dostupné kusy nábytku na trhu majú zvyčajne štandardné rozmery. Ak si teda nemôžete prispôsobiť pohovku tak, aby mala menšie rozmery, vyberte si pohovku s nízkou výškou a profilom, ktorá vášmu bytu poskytne viac vizuálneho priestoru. Ak je to možné, mali by ste si vybrať pohovku, ktorá nemá podrúčky, pretože je to často luxus, ktorý je lepšie vynechať, keď je prioritou úspora miesta.

  Aby ste ešte viac uvoľnili priestor, môžete zvážiť alternatívy tradičných pohoviek, ako sú napríklad nadrozmerné denné postele, ležadlá a rozkladacie pohovky. Pokiaľ majú nastaviteľné operadlo a môžu fungovať ako bežná pohovka, tieto alternatívy môžu často priniesť okamžitú úsporu za zlomok obetí z hľadiska funkčnosti.